شرکت عامل تطبیق هفتواد کویر

در کنار فعالیت ­های آموزشی آکادمی گردشگری هفتواد کویر، این مجموعه از سال 95 به عنوان تنها شرکت عامل تطبیق استان کرمان جهت ارزیابی و استانداردسازی تاسیسات گردشگری فعالیت خود را آغاز نمود و از سال 99 با اخذ مجوزهای لازم از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، فعالیت خود را در استان‌های هرمزگان، خراسان جنوبی و سیستان بلوچستان گسترش داد.

استانداردسازی تاسیسات گردشگری

نظام‌­های متعددی برای ارزیابی و درجه­‌بندی تاسیسات گردشگری در سراسر دنیا وجود دارد که اغلب آنها ملی بوده و از کشوری به کشور دیگر متفاوت هستند. هرچند که با توجه به گسترش روزافزون صنعت گردشگری و افزایش سطح بینش، آگاهی و انتظارات مسافران و گردشگران، دستیابی به یک مقیاس بین المللی در درجه بندی تاسیسات گردشگری در آینده نزدیک دور از انتظار نیست.

ارزیابی تاسیسات گردشگری فرآیندی است که طی آن تاسیسات اقامتی و پذیرایی شامل هتل‌­ها، هتل آپارتمان‌ها، متل­‌ها، مهمانپذیرها، واحدهای پذیرایی بین راهی، سفره خانه های سنتی، اقامتگاه­‌های بوم‌گردی، مجتمع‌های گردشگری و اقامتگاه‌های سنتی در جهت شناسایی فرصت‌های بهبود، مغایرت­‌ها و انعکاس آن به مدیر واحد مورد ارزیابی قرار می­‌گیرند و نتایج آن بر اساس ضوابط مربوطه در آیین­‌نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه‌­بندی و نرخ­‌گذاری تاسیسات گردشگری و شیوه نامه مصوب وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور منجر به درجه­‌بندی واحد می‌­گردد. ارزیابان نیز بر اساس کد تخصیص یافته توسط وزارت میراث فرهنگی و گردشگری مجاز به ارزیابی خواهند بود. حداقل شرایط لازم برای درجه بندی یک واحد، دارا بودن سطحی از خدمات و تسهیلات است که می بایست مطابق درجه آن واحد، به مهمانان عرضه شود.

فرآیند استانداردسازی براساس چک لیست­‌های از پیش تعیین‌شده در سه حوزه‎ خدمات و تجهیزات، امور مربوط به فنی ساختمان و تاسیسات و موارد مربوط به ایمنی و بهداشت از سوی شرکت­‌های عامل تطبیق انجام می‌شود و در نهایت براساس گزارش عدم انطباق شرکت و رفع نواقص احتمالی از سوی واحد، منجر به صدور گواهینامه سه ساله کیفیت خدمات گردشگری خواهد شد.

در همین راستا با افتخار اعلام می­‌گردد فعالیت شرکت عامل تطبیق هفتواد کویر در طی 4 سال گذشته منجر به صدور 60 عدد گواهینامه کیفیت خدمات گردشگری گردیده است و بیش از 95 درصد تاسیسات گردشگری استان کرمان نیز در چرخه فرآیند استانداردسازی قرار گرفته­‌اند.

فرآیند ارزیابی یک واحد گردشگری

 1. مراجعه حضوری/ اینترنتی واحد به شرکت/ وب‌سایت شرکت عامل تطبیق هفتواد کویر و تکمیل فرم­ ثبت نام.
 2. تنظیم قرارداد ارزیابی از سوی شرکت عامل تطبیق بر اساس مقررات نحوه تعیین تعرفه های ارزیابی طرح تطبیق تاسیسات گردشگری اعلام شده توسط وزارت گردشگری.
 3. دریافت قرارداد ارزیابی از سوی واحد (پرداخت قسط اول).
 4. اعلام زمان حضور تیم ارزیابی به واحد و انجام عملیات ارزیابی مطابق با استاندارد تعیین شده.
 5. ارائه گزارش عدم انطباق از سوی شرکت عامل تطبیق به واحد و اعلام مدت زمان لازم جهت رفع عدم انطباق ­(پرداخت قسط دوم توسط واحد).
 6. اطلاع واحد به شرکت عامل تطبیق پس از رفع عدم انطباق.
 7. برنامه‌ریزی به منظور حضور مجدد تیم ارزیابی جهت بازدید و تنطیم گزارش نهایی (پرداخت قسط سوم توسط واحد).
 8. ارائه گزارش نهایی واحد از سمت شرکت عامل تطبیق به اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری جهت طرح در کمیسیون درجه بندی و تصمیم گیری نهایی برای تعیین ستاره/ درجه واحد.
 9. صدور گواهینامه استاندارد کیفیت خدمات گردشگری از سوی اداره کل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری معاونت گردشگری کشور و ارسال آن به اداره کل استان.
 10. مراجعه مدیر واحد جهت تحویل پروانه فعالیت موقت به اداره کل استانی و دریافت گواهینامه استاندارد کیفیت خدمات گردشگری سه ساله و تمدید پروانه فعالیت سه ساله واحد.

اطلاعات واحد جهت ثبت‌نام در فرآیند استانداردسازی

 • بارگذاری مدارک

  لطفا دقت بفرمایید که فایل های ارسالی با حجم بیشتر از 1 مگابایت قابلیت آپلود ندارند.
 • لطفا فرم ثبت‌نام را از قسمت بالا دریافت نموده، تکمیل و امضا نمایید. سپس فایل اسکن شده را در این قسمت بارگذاری فرمایید.
 • فایل ها را به اینجا بکشید
  لطفا فرم ثبت‌نام را از قسمت بالا دریافت نموده، تکمیل و امضا نمایید. سپس فایل اسکن شده را در این قسمت بارگذاری فرمایید.