دانستنی‌های گردشگری

سفر انفرادی یا گروهی کدام یک را انتخاب می‌کنید؟

عوامل بسیاری می­‌تواند در انتخاب سفر انفرادی و گروهی تاثیرگذار باشد. به طورکلی در این قسمت به چند عامل در برنامه­ریزی و انتخاب نوع سفر اشاره خواهیم کرد.

هزینه

یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار در کیفیت و نوع سفر هزینه است. به عبارتی در تورهای گروهی فرد هزینه را  می‌پردازد تا فرد دیگری برنامه­‌ریزی سفر را انجام دهد. این در حالی است که در سفر انفرادی بسیاری از تصمیمات با خود فرد خواهد بود و در نتیجه هزینه سفر به خود فرد بستگی دارد. به طور مثال فرد می‌­تواند نوع هتل، نوع غذا و حتی نوع حمل و نقل خود را در سفر انفرادی از انواع کم هزینه انتخاب کند و در نتیجه تا حدودی هزینه سفر را کاهش دهد، اما در سفرهای گروهی به این شکل نخواهد بود.

آزادی عمل

در سفرهای انفرادی نسبت به سفرهای گروهی فرد بسیار مستقل­‌تر خواهد بود. در سفر انفرادی شما خودتان تصمیم می­گیرید که در چه ساعتی به کجا بروید و چه زمانی بازگردید اما در سفرهای گروهی معمولاً شما باید با توجه به زمانبندی گروه حرکت کنید و دیگر آن آزادی عمل را نخواهید داشت.

آشنا شدن با افراد جدید

آشناشدن با افراد جدید یکی از فاکتورهایی است که فرد را به سفرهای گروهی تشویق می­‌کند.

در سفر گروهی فرد با افراد جدید آشنا می­‌شود و تجارب جدیدی را کسب خواهد کرد. سفرهای گروهی لذت سفر را چند برابر می­‌کند.

آسایش و راحتی

اگر فرد بصورت انفرادی سفر کند و زبان مقصد را بلد نباشد نمی­‌تواند کاری را از پیش ببرد یکی از عواملی که سفرهای گروهی را محبوب کرده همین عامل است؛ در سفرهای گروهی فرد نیازی به آشنایی به زبان مقصد یا تحقیق در مورد برخی مسائل را ندارد چرا که همسفران و یا تولیدر گروه با این مسائل آشنا خواهند بود. این در حالی است که اگر فرد به صورت انفرادی سفر کند باید در مورد هر مسئله کوچکی تحقیق کند و اطلاعات کافی داشته باشد تا به مشکل برنخورد.

امنیت

یکی از بزرگ­ترین نگرانی­‌های مسافران در سفرها امنیت شخصی است. اگرچه امروزه بسیاری از نقاط دنیا از امنیت مناسبی برخوردار هستند تا حدی که می‌­توان به صورت انفرادی به نقاط مختلف سفر کرد با این حال برخی از مسائل هستند که باید در موردشان  محتاط بود. در سفر انفرادی فرد مسئول امنیت خود است و باید برخی از مسائل در مورد مقصد را بداند به طور مثال در کدام خیابان نباید قدم بزند و یا مسائل مرتبط با بیمه و سلامت خود را برنامه‌ریزی کند. هنگام سفر گروهی امنیت مسئله چندان بزرگی نیست چرا که همه چیز از قبل برنامه ریزی شده و راهنمایان تور به بسیاری از مسائل آگاه هستند و امنیت شما بر عهده مسئول تور است.

 

 

هر یک از سفرهای انفرادی و گروهی مزایا و معایب خود را دارند و هر فرد مطابق با  سلیقه خود می­‌توانند نظرات متفاوتی نسبت به سفرهای انفرادی یا گروهی داشته باشد.

در نهایت با در نظر گرفتن این عوامل می‌­توانید تصمیم بگیریدکه کدام نوع سفر برای شما مناسب‌تر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *