دانستنی‌های گردشگری

سمندر لرستانی

نام فارسی: سمندر لرستانی

نام انگلیسی: Lorestan mountain newt

نام علمی: neurergus kaiseri

سمندر لرستانی:

سمندر لرستانی فقط در کشور ما زندگی می­‌کند. این سمندر زیبا، حاشیه جویبارهای کوهستانی و مناطق تالابی را برای زندگی ترجیح می‌دهد. نسل این گونه در خطر انقراض است و به حفاظت و توجه نیاز دارد.

سمندر لرستانی در آب‌های سرد زندگی می‌کند اما در مقایسه با سمندر جویباری و گرگانی، در برابر گرما هم مقاومت زیادی دارد به همین سبب، چند ماه و حتی یک سال هم در آکواریوم زنده می‌ماند اما به دلیل اینکه باید از خواب خارج شود و نیز آب‌های سرد را می‌پسندند، با مشکلات فراوانی مواجه می‌شود و در نهایت می‌میرد. آسان‌ترین راه برای حمایت‌ از این گونه بومی کشور، این است که از خرید و نگه‌داری آن در خانه صرف نظر کنیم.

سمندرهای بالغ برای تخم‌ریزی وارد آب می‌شوند و لاروهای آن‌ها زندگی‌شان را در آب می‌گذرانند.

داستان تولد سمندر از آتش را شنیده‌اید؟

سمندر کلمه فارسی است و از دو قسمت “سام” به معنای آتش و “اندر” تشکیل شده است. در بسیاری از افسانه‌های کهن ایران، سمندر حیوانی متولد شده از آتش معرفی شده است و به همین سبب این نام را به آن داده‌اند؛ در حالی که برخی سمندرها در نواحی مرطوب جنگلی زندگی می‌کنند.

این گونه‌ها در فصل زمستان به خواب زمستانی فرو می‌روند. آن‌ها برای خواب به مکان امنی نیاز دارند. از جمله امن‌ترین مکان‌ها برای سمندرها که آنان را از دید شکارچیان پنهان می‌کند و دمای بیشتری هم دارد، حفره‌ها، ترک‌ها و تنه درختان است. در قدیم انسان‌ها از چوب درختان به عنوان سوخت زمستانی استفاده می‌کردند. آن‌ها می‌دیدند که وقتی دمای چوب بالا می‌رود ناگهان سمندرها از آن خارج می‌شوند، برای همین تصور می‌کردند که سمندرها از آتش متولد می‌شوند!

اندازه: طول بدن سمندر لرستانی حداکثر به 150 میلی‌متر می‌رسد.

پراکنش: تنها در ایران، در مناطق محدودی از زاگرس مرکزی، در استان‌های لرستان و خوزستان زیست می‌کند.

ریخت‌شناسی: ناحیه شکمی این سمندر نارنجی رنگ، و ناحیه پشتی آن دارای لکه‌های به هم پیوسته مشکی و یک خط مهره‌ای نارنجی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *